Eğitim Sistemi

KTÜDAKS’da eğitim programı üç yıllık bir süreci kapsamaktadır. Bu eğitim programlarını başarı ile bitiren dağcılar KTÜDAKS’ da eğitmen yardımcısı ve eğitmen olarak görev alırlar.

Yıllara göre eğitim programı ise aşağıdaki şekilde planlanmıştır.

    • Birinci Eğitim Yılı

İlk yıl gelen öğrencilerin hepsi “Aday Dağcı” olarak adlandırılır ve dağcılık bilinci aktarılarak temel eğitimlere alınır. Bu eğitimler şöyledir; Temel dağcılık ve kampçılık eğitimi, Temel kış kampçılık eğitimi, Temel kaya tırmanışı eğitimi. Bu eğitimlerin teorik bilgilendirmeleri dönem içerisinde slayt ve video destekli olarak verilmektedir. Uygulama için önceden belirlenmiş, genellikle bir dağ evine yakın olan bölgelerde uygulama yapılır. Bu teknik eğitimlerin yanında kondisyon antrenmanları yapılmaktadır. Yıl sonunda başarılı olanlar yaz trans etkinliklerine katılabilmektedirler.

    • İkinci Eğitim Yılı

Birinci eğitim yılındaki eğitimlerinde başarılı olanlar bu programa alınır ve “Dağcı” olarak adlandırılır. İkince yıl eğitimleri ise şöyledir; Dağcılık bilgilendirmesi, İleri kaya eğitimi, ileri kar-buz eğitimi, Arama ve kurtarma organizasyonu eğitimi. Bu eğitimlerin yanı sıra dağcılar kondisyon antrenmanlarına da alınarak performansları yükseltilmeye çalışılır. İkinci yıl eğitiminde başarılı olanlar durumlarına göre yaz ve kış zirve etkinliklerine dahil edilir.

    • Üçüncü Eğitim Yılı

İkinci yıl eğitimlerini başarı ile tamamlayanlar ve zirve etkinliklerine katılanlar arasında eğitmenlik özellikleri olanlar isteklerine göre belirlenerek bu programa alınır ve “Eğitmen Yardımcısı” olarak adlandırılır. Üçüncü yılda aldıkları eğitimler ise şöyledir; Eğitmen eğitimi, Temel dağcılık derslerinin aktarılması, arama ve kurtarma, dağ liderligi eğitimi. Bu eğitimleri alan eğitmen yardımcıları da program gereği birinci eğitim yılındaki dağcı adaylarının temel eğitimlerini eğitmen gözetiminde vermekte ve de gözlenmektedir. Antrenmanlara eğitmen yardımcıları da katılmakta ve ihtiyacına göre (alpinist veya kaya ) çeşitlendirmektedir. Bütün eğitimleri başarı ile bitirenler Akademik Danışmanlar tarafından da onaylandığı taktirde “Eğitmen” olarak nitelendirilir.

KTÜDAKS eğitim sisteminde teorik dersler üç farklı grup için üç farklı günde uygulanmaktadır. Temel dağcılık dersleri Cuma, gelişim dağcılık dersleri Çarsamba, ileri dağcılık dersleri Pazartesi günleri verilmektedir. Dersler ortalama 1,5 – 2 saat sürmekte olup KTÜDAKS eğitmenleri tarafindan kol odasında anlatılmaktadır.

Üyelerimizin teorik derslerde edindikleri bilgileri uygulayabilmeleri için ve dağ koşullarına adapte olabilmeleri için yıl içinde birçok eğitim kampı düzenlenmektedir. Bu eğitim kampları her yıl rutin olarak gerçekleştirilmektedir.